HÉT MŰTÁRGYA

Barabás Miklós: Blaskovich Pál arcképe, 1853.

2020. április 13.

A tápiószelei múzeum képgyűjteményének büszkeségei Barabás Miklós munkái. Ezek egyike Blaskovich Pál portréja. Barabás Miklós 1853-ban festette olajjal vászonra ebecki Blaskovich Pál (1802-1873) arcképét, aki a múzeumalapító Blaskovich - fivérek nagyapjának testvére volt. Pál birtokai Hont és Nógrád megyében feküdtek. A bécsi Hadmérnöki Akadémián tanult, 1819-től 1843-ig katonai szolgálatban állt, alezredesi rangig jutott.
A Blaskovichokhoz híven ő is szerette a lovakat, sőt korának egyik leghíresebb fogathajtójaként tartották számon. Legendás hajtások őrizték nevét. Ötös fogatáról, utolérhetetlen hajtásáról volt híres Nógrádban. Miatta terjedt el az a mondás:” Hajt, mint Blaskovich.” (Ezt a mondást még 2010-ben is ismerték felvidéki Ipolyszakállason.)
Blaskovich Pálnak két nevezetes hajtása volt. Elsőként 1847-ben István nádort Balassagyarmatról Vácra vitte fogatán, a két postakocsi állomásnyi utat alig két óra alatt tette meg. A második legendás hajtás során Ferenc Józsefet „repítette” Ipolyságtól Vácig. Az uralkodó kísérői csak félórával később érkeztek meg a váci vasútállomásra.
Barabás Miklós (1810-1898) kitűnő portrét alkotott az 51 éves Blaskovichról. A kép külön erénye a jól sikerült jellemábrázolás mellett az erőteljes – a némi olaszos hatást mutató- vörös-fekete-fehér komponensekből összetevődő színvilág. Az arckép egyike a Blaskovich –gyűjteményben lévő legjobb műveknek - értékelte a festményt dr. Bakó Zsuzsanna művészettörténész, a tápiószelei múzeum magyar festészeti anyagának feldolgozója, a Magyar Nemzeti Galéria ny. osztályvezetője.

 

BERCSÉNYI PIPA

2020. március 13.

Az ún. Bercsényi pipát már 1896-ban az Országos Ezredéves Kiállításon is láthatta nagyközönség. A Blaskovichok majd 300 darabos pipagyűjteménye ma is Magyarország második legnagyobb pipagyűjteménye. A történeti ábrázolással ellátott pipák sorában különleges darab az egyenes fejű, hengeres pipa. Ezt a TAJTÉK PIPÁT sokalakos faragás díszíti. A Blaskovich családban élő hagyomány szerint a Selmecbánya mellett tábort verő Bercsényi Miklós kurucait ábrázolja. A pipázó katonák mögötti háttérben miniatűr városkép látható. A nyakrésznél fára akasztott, tűzön rotyogó bográcsban készítik a vacsorát. A lovasfigura kürtjével ad jelt. Szalmatetővel védett hordó mellett egy subás férfi és egy asszonyság ül. Előttük félkönyékre ereszkedve egy másik katona pipázik a földön ülve. A pipatalpra leveles díszítést metszett az alkotó. A pipa szára- és szájnyílása ezüsttel fedett. Lapos kupakján gerezdelt, pirosbarna gyöngy található. Ezüstben 1823-as óbudai jegy, beütés PH ADLER??.
A tárgy meghatározását, a pipagyűjtemény szakmai feldolgozását dr. Ridovics Anna, a Nemzeti Múzeum munkatársa végezte el 2005-ben.

Faragott pipa

2015. december 17.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Bővebben

1 2